Apel o pomoc

Monika urodziła się 20.07.2000 roku jako dziecko zdrowe, ważyła 3100 gramów i mierzyła 56cm. Dostała 10 punktów. Pierwszy miesiąc życia przebiegł normalnie, po miesiącu trafiła do szpitala z biegunką i bakteriami w moczu. Wyleczyli ją, niestety nie na długo. Po 2 tygodniach dostała zapalenia płuc. Po 15 zastrzykach myśleliśmy że będzie w porządku.

Monika po każdym jedzeniu zwracała, nie przybierała na wadze , a także miała straszne boleści brzuszka i strasznie się kuliła ? płakała. Mając 3 miesiące, pewnej nocy zauważyłam siniaki na jej małym ciałku. Pojechaliśmy do szpitala, początkowo stwierdzono sepsę, obustronne zapalenie płuc, mało krzepliwość, wątrobę powiększoną oraz braku 5 składników krwi.

Monika pod tlenem walczyła o życie, małe żyłki pękały trzeba było przewieź na intensywną terapie, gdzie założone zostało wkucie centralne do serca by można było ją leczyć. Przetaczano krew, osocze krwi. Lekarz mówił, że jak nie pomoże, to może stać się najgorsze. Pomogło, wszystko wracało do poprawy stanu zdrowia, ale nie na  długo. Po kilku dniach stan pogorszył się, karetką reanimacyjną przewieziono nas do Rabki, do Instytutu chorób płuc. Tam spędziliśmy pierwsze święta i postawiono diagnozę: Mukowiscydoza.

Monika od narodzin walczy o życie i musi walczyć bez lekarstw, które codziennie zażywa od 15 lat. Lekarstwa utrzymują Monikę przy życiu. Brak odporności, witaminy się nie wchłaniają. Mukowiscydoza wyniszcza Płuca, Trzustkę, Wątrobę, Jelita. Po prostu wyniszcza cały organizm. Monika ma także cukrzycę, niedoczynność tarczycy, kamice nerkową, osteoporozę, zapalenie stawów. Zaburzenie czynności jelit ? nieokreślone. Problemy z zatokami. Jesteśmy pod stałą opieką w poradniach: pulmonologicznej ,gastroenterologicznej, diabetologicznej, endokrynologicznej, urologicznej, reumatologicznej, żywienia,, hepatologicznej, laryngologicznej.

Od 2 lat stan Moniki się pogarsza, częste infekcje, to częstsze pobyty w szpitalach. Organizm jest coraz słabszy. Monika leczy się w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce. Monika interesuje się gotowaniem i fotografią. Kończy gimnazjum. Chciałaby wybrać szkołę gastronomiczną, ale ze względów zdrowotnych nie może, dlatego wybrała drugi kierunek ? fotograf. Proszę o pomoc w walce z chorobą. Koszt leczenia, to ponad 1.000 zł miesięcznie. Bez Twojej pomocy skazana jestem na przedwczesną śmierć. Średni czas przeżycia chorych na mukowiscydozę w Polsce, to 20 lat.